torek, 29. julij 2014

Pirini Limonini muffini z malinami in borovnicami

Spet en recept. Ampak samo zato, ker so res tako dobro uspeli. Tako zelo dobro, da jih je včeraj zmanjkalo do večera in je danes v pečico romal še en pekač.

195g pirine moke
1 žlička pecilnega praška/vinskega kamna
malo soli
1 žlica naribane bio limonine lupinice
113g masla
130g trsnega sladkorja
2 jajci
vanili sladkor (ali malo postrganega stroka ali domač vanili sladkor)
120ml mleka (lahko tudi rastlinsko 'mleko')
skodelica malin in borovnic, če so zmrznjene jih ne odtalimo
ovseni kosmiči za posip

Moko, pecilni in sol ter limonino lupinico zmešamo. Postavimo na stran.

Maslo, ki naj bo sobne temperature, penasto vmešamo s sladkorjem - dodamo tudi vanili sladkor, če ga bomo uporabili (količino sladkorja lahko poljubno prilagajamo). Dodamo jajci eno po eno in za vsako dobro premešamo.
V to maso potem izmenično vmešamo en del moke, mleko in drug del moke.

Maline in borovnice potresemo z žlico moke (med peko zaradi tega ne potonejo na dno) in jih nežno vmešamo v maso.

Napolnimo modelčke za muffine, potresemo z ovsenimi kosmiči in v ogreti pečici pečemo 25-30 minut na 180 stopinj. Po potrebi prilagodimo čas pečenja. Preverimo po 20 minutah.

Dober tek!



petek, 25. julij 2014

Obesimo perilo!

Danes je bil zelo ustvarjalen dan. Škratku sem pripravila dve novi aktivnosti. Tretja je še v delu.

Dostikrat, ko obešam perilo se igra s ščipalkami za perilo in se steguje, da bi zraven obešal.

In dobil je svojo 'obešalnico'...





Vzela sem eno malo večjo kartonasto škatlo, jo malo olepšala, izrezala sem dve luknji na vsaki strani  in napeljala vrvico za obešanje. V košarico sem mu dala krpice in ščipalke ter demonstrirala aktivnost.  Ščipalke sem kupila v kompletu 4x4 barve in bodo prišle prav še pri drugih aktivnostih (štetje, barve, razvrščanje...). Tudi krpice bodo dobile vsaj še eno nalogo. To je odlična prednost materialov in aktivnosti, ki jih lahko naredimo sami doma - vse ima ogromno možnosti uporabe.

Druga aktivnost pa je prenašanje s pinceto. Vaja za fino motoriko, koncentracijo, natančnost...

Plastično pinceto sem dobila poleg sterilizatorja, penice so polnilo iz ene pošiljke, posodica za led in skodelica sta že dolgo pri hiši.


Noč!

četrtek, 24. julij 2014

Veganske Ombre Palačinke

Pa smo spet malo ustvarjali v kuhinji. Tokrat so čisto spontano nastale Veganske Ombre Palačinke.

Mali pomočnik je pridno narezal eno banano, zraven sva zlila še ovseno mleko, ovseno kašo in kokosovo maslo. Vse zblendala, na hitro. Posebej sva stehtala moko, dodala sladkor in pecilni ter ščepec soli.

Sestavine sva združila ter na hitro premešala. Na štedilnik sva dala ponev in pripravila kokosovo olje za peko.

Najprej spečemo nekaj palačink iz prvotne mase (odvisno koliko je jedcev, pri nas je bilo na eno 'rundo' 5 palačink). Preostali masi dodamo za začetek žličko kakava v prahu (ne benko variante) in dobro premešamo, spet spečemo poljubno število palačink. Masi dodamo še 2-3 žličke kakava, premešamo in spečemo do konca.

Za serviranje sestavimo stolp iz palačink od najsvetlejše do najtemnejše palačinke ali obratno. Poljubno dekoriramo z medom, javorjevim sirupom, stepeno smetano, svežim sadjem....

Odlična hitra sladica, malica ali večerja.







Dober tek!

RECEPT:
160 g pirine moke
2-4 žlice nerafiniranega trsnega sladkorja (ali katerega drugega sladila, količino prilagodimo)
1 žlička pecilnega praška/vinskega kamna
ščep soli
1 zrela banana
240 ml ovsenega mleka/napitka
2-3 žlice ovsene kaše (od ovsenega mleka, lahko tudi brez)
30g kokosove maščobe (stopljene)
vanili po želji
kakav v prahu

nedelja, 13. julij 2014

Ideje za aktivnosti doma (montessori)

Ko me je montessori metoda popolnoma prevzela, sem začela iskati aktivnosti, ki jih lahko sama pripravim doma in so primerne za 18 mesecev in več. Pripravila sem jih čisto po občutku in glede na material, ki sem ga imela na razpolago.

1. Prenašanje (Transferring) - koncentracija, koordinacija, praktično življenje, fina motorika

Potrebujemo dve posodici, žlico (za začetek naj bo globoka) in material (lešniki, čičerika, orehi, kamenčki...)

Aktivnost lahko stopnjujemo - prenašanje s pinceto, prenašanje s skodelicammi, prelivanje vode, ožemanje gobice, prenašanje tekočine s kapalko.

2. Razvrščanje (Sorting) - koncentracija, fina motorika, pincetni prijem, barve, velikost, 'pre math'

Razvrščamo lahko po barvah, po velikosti, za začetek pa recimo v pladenjček za led ali pekač za muffine samo en po en lešnik ali kaj drugega.

3. 'Pre writing', aktivnosti pred pisanjem (tudi branjem), izgovorjava glasov in celih besed

Kadar želi, da nariševa kaj specifičnega, kot je avto, muca, roža, pikapolonica - pika... zraven vedno tudi napiševa besedo in na glas poskušava izgovarjati glasove. Tudi številke napiševa, zaenkrat loči med ednino in množino, če nariševa eno muco, napiševa 1, če nariševa dve, napiševa 2, prešteje dve piki, dve luči, dve kanti, pokaže s prstki in pove. Trenutno trenirava število 3.

Poleg tega pa lahko otroka vključimo še v pripravo malice ali celo kosila, zalivanje rož, zlaganje perila v in iz pralnega stroja, pospravljanje (pometanje, sesanje, brisanje prahu)...
Z učenjem po montessori metodi se je naš otrok pri slabih 18 mesecih naučil naliti vodo in piti iz kozarčka v dveh dneh.

In pa seveda, ne pozabimo na knjige! 

V naslednjih tednih planiram izdelati nove aktivnosti, ki jih bom z veseljem delila z vami.

Lep vikend!









četrtek, 10. julij 2014

Skutine tortice z ribezovim prelivom

Na deževen dan, kot je bil današnji, sva se s škratkom lotila malo packanja. Njegovo veselje, ko lahko meša in pomaga razbit jajca (ja dejansko razbit!), ko gleda kako se peče in kriči mafin mafin v pečico... je vredno dodatnega pospravljanja.

Ko vidi, da se nekaj pripravlja hitro pove, da on potrebuje stol, da bo lahko pomagal in ga začne vztrajno potiskat proti pultu. Pristaviva stol, spleza gor, iz predala vzame žlico in začne mešat - karkoli pač lahko meša, tudi po prazni posodi.


Pripravila sva sestavine in začela delat.



Tortice sva dala v pečico in čakala, da se mufin speče. Ker so tortice v obliki mafinov so bili pač mafini polovico časa in polovico časa tortice.

Ko so se tortice spekle sva jih dobro ohladila, nato pa pripravila še ribezov preliv. Med pripravljanjem so male rokice veselo nosile v usta rdeče ribezove jagode, kljub temu, da so bile po komentarjih sodeč kisle.

RECEPT:
Podlaga:
120g polnozrnatih piškotov
žlica trsnega sladkorja
30g stopljenega kokosovega masla

Nadev:
500g pasirane skute
pol kisle smetane
3 jajca
100g rjavega trsnega sladkorja (če ste bolj sladkosnedi dodajte žlico ali dve)

Piškote zmeljemo in zmešamo s sladkorjem in maslom. V vsak papirček damo eno žlico piškotne mase in pogladimo z dnom kozarca. Skuto, kislo smetano, sladkor in jajca zmešamo in nadevamo v modelčke skoraj do polnega. Pečemo v pečici ogreti na 160 stopinj 30-40 minut. Pustimo, da se ohladijo na sobno temperaturo, nato hranimo v hladilniku.

Za preliv segrejemo poljubno količino ribeza, lahko tudi kakšno drugo sadje, dodamo žlico sladkorja, če je potrebno in malenkost vode. Prelijemo po torticah, serviramo.

Dober tek!








sreda, 9. julij 2014

Bučke na balkonu

O hrani in prehrani sem se začela učiti šele pred kakšnim letom, do takrat nisem dala dosti na to od kje pride zelenjava in tudi sadje ter ostalo na police v trgovino čeprav sem vedno cenila kar je bilo domače. Zdaj naročam kdaj pa kdaj pri kmetu, dosti dobim od doma s štajerskih vrtov in dosti bolj pazim na to, kaj damo v usta.

Ker imam na balkonu kar dosti prostora, sem se letos odločila za poskusno balkonsko vrtnarjenje. Posejala sem 3 bučke, kupila sadiko paradižnika in jajčevca (ki so ga pojedle uši), jagode - pridelali celih 5, ker sem bila malo pozna, poleg tega pa še baziliko, majaron in drobnjak. Zrasel pa mi je tudi avokado.

Bučke so super nežna zelenjava, vsestransko uporabne in bogato obrodijo. Naenkrat so prišle od vsepovsod, od mami od babice in potem še na balkonu tako, da nam že pri ušesih ven gledajo :)

A vseeno sem na svojo prvo letino kar ponosna, čeprav je paradižnik po spletu nesrečnih okoliščin naredil samo dva paradajzka (v ključnem obdobju smo bili na dopustu in je ostal žejen). Bučke pa pridno rastejo še naprej, danes smo jih pojedli na čebulci v družbi svetačno-krompirjevega pireja.






Za konec pa še nekaj zanimivosti o bučkah:
Bučke (in tudi druge buče) vsebujejo antioksidante, karotenoide (lutein, zeaksantin in beta kriptoksantin), vitamin C, molibden, vitamin B1, B2, B3, B6, mangan, kalij, fosfor, omega 3 maščobne kisline. 85-90% kalorij v bučkah je ogljikovih hidratov, polovico od tega v obliki škroba.

Imajo protivnetno delovanje, pomagajo in ščitijo pred boleznimi srca in ožilja, pri težavah s prebavnim traktom, težavah s prostato, proti razjedam na želodcu in dvanajstniku, zelo dobro delujejo pri uravnavanju inzulina. Posušena bučna semena še danes uporabljajo proti trakulji in podobnim zajedalcem.

Bučke pa vsebujejo tudi oksalate, zato niso primerne za ljudi, ki imajo težave z ledvicami in žolčnikom.











torek, 8. julij 2014

Pospravljanje (po montessori metodi)

Nismo tista družina, ki ima stalno vse pospravljeno kot iz škatlice. Včasih cel dan ne pospravimo postelje ali pa kupi perila čakajo v kotu na likanje, posoda v koritu, lonci na štedilniku... Priznam, da vedno ni časa niti volje, da vse pospravim, a vendar določene stvari, ki jih uporabljam vedno pospravim nazaj na svoje mesto (knjige, gospodinjske aparate, ličila, kreme in podobno) in to sem želela navaditi tudi našega nadobudneža.

Nekje pri enem letu starosti je že kar dobro razumel navodila: prinesi, pridi, poišči.. a o pospravljanju ni želel slišati. Takrat še nisem toliko poznala montessori metode in so bile igrače vse nametane v eni ogromni škatli - torej reda niti ni bilo. Ko se je igral z določeno igračo ali bral kako knjigo, je le-ta ponavadi ostala na tleh ali kjerkoli je pač padla iz rok, ko je zagledal kaj bolj zanimivega. Seveda sem bila tečna in mu govorila naj pospravi. Nič. Ignoriranje. Kot, da govorim steni. Pa sem nehala obremenjevat njega in sebe, pobrala igrače in knjige in šla dalje.

Nekaj mesecev kasneje sem popolnoma 'padla' v montessori metodo. Prebrala kar se je dalo, poslušala knjigo dr. Marie Montessori na youtube-u, pogledala nešteto videov, med njimi tudi enega super o disciplini ( tukaj in tukaj ). Navdušena sem!

Torej, poskusimo ponovno. Uredila sem kotičke za otroka po montessori metodi in začela dajati zgled. Vsakič, ko sva zaključila z igro ali branjem sem na glas povedala, da bova zdaj pospravila in dala stvar nazaj na svoje mesto. Če sva po tleh razsula barvice, sem rekla, če bi midva zdaj to pobrala in pospravila. Pobrala sem barvico, mu jo dala v roke in pokazala kam naj jo pospravi: "Lahko pospraviš barvico sem, prosim?" In jo je pospravil. "Hvala lepa. Zelo si prijazen." In tako je bilo pri vseh stvareh - knjigah, igračah, posodah, kozarčkih, priboru... Pri tem se je naučil reči hvala lepa in prosim. Pa seveda zdaj večinoma že sam pospravi za sabo, če pozabi ga prijazno spomnim, da pospravi nazaj.












ponedeljek, 7. julij 2014

Kako je to, ko je mami doma? 2.del

Da nadaljujem, kjer sem ostala. So dnevi, ko je spanec prekratek, da bi postorila vse kar sem si zadala (pol ure ali ura brskanja po internetu, pomivanje posode, pripravljanje kosila, malo relaksacije) in potem so dnevi, ko hodim preverjat, če otrok še diha, ker spi tudi 3 ure in več!

Skratka, po krepčilnem spancu sledi kosilo, velikokrat ga pripraviva skupaj, včasih je že pripravljeno, ko se zbudi - danes je bila piščančja juhica še od včeraj, potem pa sva skupaj spekla še pirine ameriške palačinke s prosenimi kosmiči (za recept se oglasite v komentarjih). Zraven sva dodala še jabolčno čežano, pomljaskala in šla novim dogodivščinam naproti.


V današnji vročini sva bila oba malo lena, tako da sva se kako uro valjala po postelji, se skrivala, pokrivala, delala prevale, skakala in se na ves glas smejala. Luštno je bilo! Od vsega silnega veselja sva bila kar malo utrujena, zato sva se spočila pred računalnikom (saj vem, ni ravno počitek, niti najbolj pametna stvar, ampak otrok zelo rad gleda video posnetke samega sebe in to se spomni večkrat na dan - tu in tam mu ugodimo in zraven komentiramo, kaj počne, s čim se igra.. samo, da je poučno ;) ).
Med ogledom je čudežno izginil jogurtov malinov sladoled, ki sva ga naštimala danes zjutraj in ga čez dan pridno mešala, da je bil kremast in ne pretrd :)

Ko se je vročina malo polegla smo se šli malo ven prezračit, nujno pogledat na parkirišče, kjer je polno avtomobilov, prešteli smo vse kante in vse klime, ki smo jih srečali, se spustili po toboganu in tekli po travi. Lakoto smo potešili s še eno dozo jabolčne čežane in mini palačinkami. Očitno je bil naporen dan, saj se je dete začelo ob pol 8ih že samo poslavljat in odpravljat spat.

Za mami to pomeni urico več 'prostega' časa, namenila ga bom pomivanju posode, pranju las in ogledu filma Seven years in Tibet. Včasih sede kak starejši film z dobrim igralcem :)

Jutri je nov dan, se beremo!

nedelja, 6. julij 2014

Kako je to, ko je mami doma? 1.del

Večina ljudi, ko pomisli, da je mama doma, ima najbrž v glavi naslednjo sliko: zjutraj dolgo spi in poležava, čez dan premakne kakšno stvar po hiši ali stanovanju, skuha kosilo za moža in zvečer gre spočita spat. Ja, pa kaj še! Pri nas doma izgleda malo drugače. Vstanemo zgodaj - okoli 7.ure po večini in pripravimo zajtrk. 99% časa je to smoothie, ki vsebuje različno sadje, namočene oreščke ali kosmiče, kdaj pa kdaj tudi kakšno zelenjavo. Hkrati z zajtrkom skuham še kavo, da jo spije naš oči, preden gre v službo. Pojemo zajtrk, če se otroku ne mudi preveč, pomijem še posodo. Sledi previjanje, umivanje zobkov, rokic, obraza, kar traja tudi 10 minut, ker otrok neizmerno obožuje vodo in bi se lahko umival cel dan, če bi mu pustila.

Skoraj vedno čaka kak stroj perila za oprat, pri čemer mi z veseljem pomaga moj mali škratek. S tem se zamoti spet za kakih 10 minutk, ko zlaga perilo v stroj in iz stroja, pa nazaj noter in spet ven. Potem pustiva, da stroj opere, vmes pa seveda hodiva gledat kako ožema in kako se vrti.

Sledi kake pol ure igre oziroma neke aktivnosti, včasih je to risanje, ki traja 2 minutki, pa se prestaviva in zlagava kocke, pa se spet prestaviva nazaj k mizi za risanje, skočiva prebrat knjigo ali 3, se igrava z ročnimi 'lutkami' - to so tiste živali ali kaj podobnega za na roko... Nato se oblečeva in greva ven za vsaj urico ali dlje, in že je čas za malico, tako da pohitiva nazaj noter in v kuhinjo.

Tam seveda potrebuje stol, da lahko pomaga pri pultu, kjer spečeva palačinke, pripraviva vmešana jajčka, včasih kak muffin od prejšnjega dne, maslo, kruh in med ter podobne reči. Vse to traja kake pol ure, potem dete pomalica, pa skupaj pospraviva - paca po lijaku, pomiva posodo, poliva po tleh, medtem ko jaz poskušam pomiti posodo - spet. Včasih je tako zabavno, da raje samo nadzorujem, da ne pride do kake nesreče in me posoda pridno počaka dokler otrok ne gre spat.

In.. naju že čakajo nove aktivnoste - zalivanje rož na balkonu, če je pralni stroj že opral tudi obesiva perilo, kar lahko spet traja, saj je vmes treba postoriti še kaj drugega - narisati muco, pikapolonico, preštet pikapolonice, kukat čez okno, se umivat v kopalnici, brati knjige, pobrisat tablo in narisat nove motive, naložit vse avtomobilčke na tovornjak in jih peljat naokoli... Kadar se greva organizirano igro ali aktivnost, to seveda zahteva več pozornosti in nadzora. Včasih zlaga zobotrebčke v kozarček za začimbe, šteje ali razvršča gumbke, prestavlja lešnike v modelček za led, razvršča pikapolonice po velikosti, razvršča igrače po barvah... itd - o teh čudovitih aktivnostih bom kakšno rekla še v prihodnje, ko bom predstavila kako vpeljujemo montessori metodo v naš vsakdanjik.




Na hitro še kaj za pod zob, po navadi narezano sadje, in gremo spat!